Historie mimoňského fotbalu

 

Ze starých vzpomínek

 
     V dějinách sportovního klubu Mimoň budou navždy zaznamenána zlatým písmen jména všech zakladatelů našich prvních průkopníků kopané v Mimoni, jakým byl Václav Hloupý, František Svatoň, Alois Grumich, pánové Slezák, Dére, Skřivánek, Kosař, Němec Vorel a Otto. Nemáme písemné doklady, jenom vzpomínky starších členů, kteří vzpomínají na začátky kopané v Mimoni. Kolem roku 1921 byl založen německý sportovní klub ATUS, kde hráli i čeští hráči, kteří tolik horovali pro footballový klub.
Toto jsou první zápisy z mimoňské fotbalové kroniky, kterou  pečlivě  léta opatroval dlouholetý funkcionář Jiskry pan Vladimír Kunetka.

 

 

     Se jménem "Český sportovní klub Mimoň" se poprvé můžeme setkat v roce 1935. Dne 19.října potvrzuje Československý svaz footballový členství Č.S.K. Mimoň a přiděluje jej do župy severočeské. V Mimoni tehdy bylo asi 7.000 obyvatel, z toho necelých 500 Čechů.

     Byla to velká obětavost, takřka hrdinství od této hrstky lidí, kteří se nebáli založiti český klub. Bez finančních prostředků, nebylo hřiště, dresy, kopačky, zkrátka nic, než velká láska a příkladná obětavost.

Obracíme další zažloutlý list kroniky a ponoříme se ve vzpomínkách o 70 let nazpět do předválečné Mimoně, kde se rodí mimoňský fotbalový oddíl.

Klub si pronajal pozemek u nynější nemocnice, nerovný plácek, který hráči a příznivci kopané svépomocí upravili. A když již stáli brány, silniční správa nepovolila hrát na tomto hřišti, jelikož hřiště bylo u samé silnice. Tato nepříjemná ztráta neodradila nadšence kopané a hledalo se znovu. Dohodli se s majitelem továrny Thonet, pronajali pozemek v místech nynějšího Gigantu a ze staré prádelny si upravili kabiny.      

     Starosti s hřišti pronásledovaly mimoňské i nadále když místa, kde bylo možno hrát kopanou, byli nuceni vyměnit celkem 5x. Definitivní fotbalový stánek má Mimoň nyní na stadionu na Letné, kde byla od roku 1987 hrací plocha zatravněna.

 

Nejslavnějším mužem František Havránek a Míla Štefan

 

     Ambiciózní nástup mimoňských na fotbalovou mapu regionu (dvojnásobný postup do vyšších soutěží) zastavuje nacistická okupace. Ihned po válce se vrací většina fotbalistů do Mimoně spolu s dalšími Čechy osídlit pohraničí. V poválečné éře se vedle stěhování hrací plochy měnil i název klubu a příslušnost v soutěžích. Nejčastěji Mimoň nastupovala v I.B třídě a I.A třídě. Historického výsledku dosáhli mimoňští hráči v sezóně 2001/02 kdy vybojovali pro klub postup do krajského přeboru pod vedením zkušeného kouče Františka Kubáně.  

     Nejznámějším fotbalistou mimoňské historie byl bezesporu svého času hrající trenér Mimoně František Havránek, který coby kouč československé reprezentace vybojoval olympijské zlato v Moskvě. Při příležitosti oslav postupu byla mezi příznivci uspořádaná anketa o nejlepší jedenáctku mimoňské historie. Výsadní místo zde zaujal s největším počtem hlasů dlouholetý tahoun fotbalové Mimoně Míla „Džogy“ Štefan.        

 

Fotbalová současnost v Mimoni

 

     V současnosti má klub tři týmy přípravek, mladší a starší žáky a mužstvo dorostu. Mládežnická mužstva hrají vesměs krajské soutěže. Vedle A mužstva dospělých se příležitostně schází i celek žen a staré gardy. Po sestupu z krajského přeboru v roce 2009 nastupuje nyní Mimoň v oblastní I.A třídě, přičemž sportovním cílem je brzký návrat do nejvyšší krajské soutěže. Rozsáhlý sportovní areál byl k potěšení všech mimoňských fotbalistů rozšířen v roce 2007 o zbrusu nové hřiště s umělým povrchem, což je jistě z pohledu vyšších tréninkových možností velkou výhodou místního klubu.

    

  Zdejší chloubou je taktéž divácká kulisa, která patří k nejpočetnějším v regionu a doufejme tedy, že fotbalové výkony mimoňských fotbalistů budou stále lákat početné publikum na stadion na Letné.